Středočeská města stavějí školky, ale místa nestačí. Hlavně u Prahy

Města se snaží zvládnout nástup silných ročníků dětí do mateřských škol a otevírají nové. Zvláště města okolo Prahy to však nestíhají, omezují proto výstavbu domů a bytů. Až nával menších dětí opadne, mohly by být podle plánů radnice v uvolněných prostorách družiny nebo místo pro spolky a kroužky. Zatímco třeba v Nymburku nebo Rakovníku nemají rodiče problém dostat do školky i tříleté dítě, okolo Prahy je úspěch sehnat místo i pro starší. Může za to demografický vývoj v různých koutech středních Čech.
"Pro představu, do okresu Praha-východ se v roce 2011 přestěhovalo z Prahy 4 421 lidí, do Prahy-západ 3 785, do okresu Nymburk 913 a do okresu Rakovník 258 lidí," uvádí analytička agentury Datank Gabriela Šamanová.
V celém regionu je situace taková, že 12 tisíc rodičů nedostalo své dítě do státní školky. Musí proto shánět místo v soukromé, sehnat chůvu nebo odejít ze zaměstnání a zůstat s potomkem doma. Doslova zoufalý stav však panuje v prstenci kolem Prahy. Jedním z měst, kde prakticky nelze poslat do školky tří- či čtyřleté děti, jsou Říčany v Praze-východ.
"Výstavbu nových domů už hodně brzdíme, právě z důvodu chybějící infrastruktury a školek a škol. Jak vím od ostatních starostů, je to problém většiny okolních obcí," říká starosta Říčan Vladimír Kořen.
Do školky zde loni v září nastoupilo kolem 390 dětí, 170 dalších mělo smůlu. "Letos to může být ještě horší. Loni jsme sice zajistili padesát míst a nyní chceme rozšířit jednu ze školek o dalších padesát. Přesto se bojím, že i část čtyřletých dětí letos nevezmeme," uvádí starosta.
Říčany musely postavit před třemi lety i novou základní školu. Co s ní udělají, až babyboom odezní? "Ostatní zdejší základní školy fungují nyní na úkor učitelů, jejich kabinetů a sboroven. Pokud dětí časem ubude, ostatním školám se jedině uleví," říká Kořen.
O to, co bude jednou s prázdnými třídami nových školek, se starostové nebojí. Skoro všechna města už mají vymyšleno, jak prostory využít i jinak. Tak například Benešov začátkem roku otevřel takzvanou kontejnerovou školku, kam chodí více než sto dětí.
"Ve městě chybí spolkový dům, kde by se lidé scházeli, zatím to řešíme provizorii. Pokud dětí ubude, uděláme spolkový dům právě zde. Anebo upustíme od záměru rekonstruovat jednu z našich starších školek a děti přesuneme do nové," plánuje místostarosta Tomáš Podhola.
V Poděbradech i v Mělníku chtějí ve chvíli, kdy nával dětí opadne, vytvořit ze školkových tříd družiny nebo místa pro dětské kroužky. "Děti se stejně za několik let přesunou ze školky do školy, družiny budou potřeba," podotýká starosta Mělníka Ctirad Mikeš.
Mělník investoval do nových školek za poslední rok a půl asi čtyři a půl milionu korun a vedle třeba Berouna patří k těm, kde mají místa i pro tříleté děti. "Je to priorita, maminky si stěžují, že pokud po třech letech nenastoupí do práce, přijdou o ni. Místa ve školkách jsou proto důležitá i pro zaměstnanost lidí ve městě," říká Mikeš. Poděbrady mají v plánu nabídnout případné uvolněné prostory klubům důchodců, kterých je ve městě několik. Kluby mají dohromady tisíc členů a chybějí jim místa, kde by se scházeli.

Místa ve školkách

Rakovník: k zápisu letos přišlo 277 dětí, přijato 190
Beroun: k zápisu přišlo 421 dětí, dětí s trvalým bydlištěm 340, vezmou 230 Příbram: přišlo 492 dětí, kolik vezmou, zatím nevědí, ale zajistili dalších 112 míst, která loni chyběla
Nymburk: přišlo 290 dětí, odmítnuto 94 dětí, a to kvůli trvalému bydlišti mimo město a věku pod tři roky
Kladno: zapsáno 672 dětí, zatím nebylo umístěno 89 dětí